Mapa i opis trasy

Trasa ma charakter okrężny i można ją zacząć w dowolnym miejscu, by w efekcie zakończyć jazdę w tym samym punkcie. W miejscach oznakowanych znakiem Parking, można zostawić samochód (są to parkingi NIESTRZEŻONE, przy kościołach parafialnych). Trasa, póki co nie jest oznakowana, warto zatem wyposażyć się w nawigację lub dokładną mapę terenu. Koordynaty GPS poszczególnych obiektów zamieszczone są w poniższym opisie.

 

Ponieważ część przejazdu trasą "TROP1863" pokrywa się ze Wschodnim Szlakiem Rowerowym GreenVelo, poniższy opis rozpoczyna się w Murawinie, między Szczecnem i Ujnami, gdzie obie trasy się nakładają. To nasza propozycja.

 

Murawin - Miejsce upamiętnienia bitwy pod Hutą Szczeceńską oraz dowódcy wojsk powstańczych Karola Kality ps. Rębajło. Znajdują się tu: obelisk upamiętniający bitwę oraz dąb "Rębajło" (50°43'30"N 20°48'49"E) , urządzone z inicjatywy Nadleśnictwa Daleszyce. Nieopodal, w odległości około 250 metrów znajduje się wiekowy "Dąb Powstańców", z którym związana jest miejscowa legenda (50°43'38"N 20°48'50"E).

 

# Trasa: Murawin - Ujny - Czarna - 7,3 km - trasa łatwa, częściowo asfalt, częściowo dukty leśne, częściowo przez teren zabudowany.

 

Ujny - wieś wskazywana jako miejsce 4 potyczek w okresie Powstania Styczniowego.

 

Czarna - wieś, w której miała miejsce potyczka w dniu 18 grudnia 1863 r.

 

# Trasa: Czarna - Podstoła - Drugnia (budynek szkoły) - 4,6 km - trasa miejscami trudna (piaszczysty trakt leśny), w pierwszej części dukty leśne (do Podstoły), następnie asfalt, częściowo przez teren zabudowany.

 

Drugnia - wieś, w której obok budynku szkoły znajduje się obelisk (50°39'20"N 20°50'48"E) związany z potyczką z 4 listopada 1863 r., a na cmentarzu parafialnym jest usytuowany symboliczny grób generała Aleksandra Waligórskiego (50°39'17"N 20°50'21"E). Nieopodal szkoły, stoi krzyż przydrożny, który wg podań mieszkańców jest związany z pamięcią o Powstaniu Styczniowym. W lutym 1864 r., w Drugni miała miejsce defilada wojsk powstańczych, która była elementem przygotowań do ataku na pobliski Chmielnik.

 

# Trasa: Drugnia - Strojnów - Gumienice - Pierzchnica - 10,1 km - trasa łatwa, asfalt, częściowo przez teren zabudowany, (UWAGA, częściowo przejazd umiarkowanie ruchliwą drogą wojewódzką).

 

Strojnów - miejscowość, w której miała miejsce bitwa z dnia 4 listopada 1863 r. oraz potyczka z 24 listopada 1863 r. W Strojnowie znajdował się dwór Eugeniusza Kozierowskiego, który był znaczącym wsparciem dla walczących Powstańców.

 

W Pierzchnicy, na terenie cmentarza "przy kapliczce" znajduje się pomnik Gloria Victis (50°41'36"N 20°45'16"E). Jest to zbiorowa mogiła Powstańców, poległych w różnych starciach na terenie parafii Pierzchnica. Ponadto, na przykościelnym cmentarzu jest usytuowany grób uczestnika Powstania, właściciela Strojnowa - Eugeniusza Kozierowskiego (50°41'43"N 20°45'12"E). W kościele parafialnym, w ołtarzu głównym i w ołtarzach bocznych symbolika nawiązująca do okresu powstaniowego - stylizowane połączenie krzyża, kotwicy i serca - symbol hasła Wiara Nadzieja Miłość.

 

# Trasa: Pierzchnica - Szczecno - 4,6 km - trasa łatwa, asfalt, częściowo przez teren zabudowany, (UWAGA, przejazd umiarkowanie ruchliwą drogą wojewódzką).

 

Szczecno - tu rozegrała się ostatnia potyczka Powstania Styczniowego na tym terenie. Miało to miejsce 7 marca 1864 r. Na terenie Szczecna funkcjonował dwór, który stanowił znaczące wsparcie (przede wszystkim zaopatrzenie w żywność) dla stacjonującego w okolicznych lasach oddziału powstańczego. Przy szkole w Szczecnie umiejscowiony jest obelisk upamiętniający walki Powstania 1863/64 r. (50°43'53"N 20°45'44"E).

 

# Trasa:  Szczecno - Murawin - 3,9 km - trasa łatwa, asfalt, częściowo przez teren zabudowany.